Organizacije nisu ograničene na poslovanje u nacionalnim granicama. Ceo svet je jedno veliko tržište, tako da geografske granice organizacijama ne bi trebalo da predstavljaju prepreku za širenjem poslovanja kako bi održale konkurentsku prednost. Finansijski, materijalni, ljudski resursi i znanje kao jedan od njih, dostupni su širom planete i trebalo bi se pribaviti gde god za to ima strategijskog osnova.
Globalizacija pruža neviđene poslovne mogućnosti, a nagrade koje globalno tržište pruža su vrlo primamljive. Globalno tržište pruža mnoge mogućnosti firmama, na primer, da uvećaju svoju bazu prihoda i profitabilnost. Danas postoji potencijal da se putem jačanja znanja kreiraju prednosti firme, kada zbog poslovanja izlaze iz nacionalnih granica. Postoji više motiva jedne kompanije za širenje u međunarodnim okvirima. Neke od najočiglenijih je da se poveća veličina potencijalnih tržišta za firmine proizvode i usluge i da bi smanjila troškove istraživanja i razvoja, kao i troškove poslovanja. Međunarodna ekspanzija može da omogući firmi da pronađe optimalnu fizičku lokaciju za svaku aktivnost u svom lancu vrednosti.
Kako Vam Prudent može pomoći?
Prudent je firma koja je preduzetnički orijentisana. Orijentacija se odnosi na stvaranje strategije koju koriste firme da bi identifikovale i pokrenule korporativne poduhvate. U procesu strategijskog menadžmenta uloga korporativnog preduzetništva koju Prudent obavlja za svoje klijente ima za cilj traženje i identifikovanje novih i povoljnih prilika za korporativne poduhvate, strategijsku obnovu i lansiranje rezultata novih poduhvata.
Stručnjaci Prudenta u svom radu koriste inovacije, odnosno najnovije tehnologije, rezultate eksperimentisanja, rezultate kreativnih istraživanja i konkurentske informacije. Procese inovacija, kombinaciju ideja i informacija koje donose pozitivne promene, koristimo u sledećem:
- Da bi firmama pomogli da izgrade nove izvore konkurentske prednosti van okvira svojih trenutnih operacija i tržišta.
- Da bi firmama pomogli da stvore nove korporativne poduhvate, odnosno nove povoljne poslovne prilike u svom radu.
- S ciljem transformisanja organizacijskih procesa ili da bi stvorili proizvode i usluge koji su primamljivi sa komercijalnog aspekta.
Prudent posluje s misijom motivisanja zaposlenih na uspeh kroz uspostavljanje odnosa poverenja i inspirisanja produktivnih aktivnosti koje vode ka realizaciji organizacijskih ciljeva van nacionalnih granica. U svojim preduzetničkim poduhvatima koristimo timove kompanije koji su zaduženi za strategijsko odlučivanje.
Način našeg angažovanja zavisi od sledećeg:
- Da li je kompanija orijentisana na proizvode ili na usluge.
- Da li su njeni inovativni napori usmereni na unapređenje proizvoda ili procesa.
- U kojoj meri je kompanija visoko- ili niskotehnološka.
Prudent u zavisnosti od potreba interdisciplinarnog i transdisciplinarnog povezivanja pri pružanju svojih usluga sarađuje sa HR Liderima i top menadžerima sa globalnom i panevropskom odgovornošću svetskih kompanija.
Postoji rastući trend među firmama da svoje operacije i tržišne domete šire van granica svojih matičnih zemalja. Globalizacija omogućava pristup većim potencijalnim tržištima i obezbeđuje široku bazu za važne faktore proizvodnje kao što su sirovina, radna snaga, dobro obučeni menadžeri i tehnički profesionalci.
Globalizacija danas ne uključuje samo kretanje roba i investicija preko granica, već i kretanje ljudi i informacija. Da bi se mobilisao ljudski kapital tehnologije, moraju se koristiti efektivno kako bi se olakšala saradnja među pojedincima i razvili softisticiraniji sistemi za menadžment znanja. Izazov i prilika koju ima menadžment nije samo da stekne i zadrži ljudski kapital, već i da se pobrine da zaposleni razviju i zadrže strategijsku perspektivu prilikom davanja svog doprinosa organizaciji. Ovo je izuzetno važno ukoliko menadžment želi da iskoristi svoje talente da bi na efektivan način pomogao organizaciji da postigne svoje ciljeve. Savremene organizacije moraju da anticipiraju dramatične i nepredvidive promene u svom konkurentskom okruženju i da na njih pravilno odreaguju. Ljudski kapital, nasuprot finansijskim i materijalnim sredstvima, postao je ključ za obezbeđivanje dugotrajnih prednosti na tržišu. Da bi se obučilo i mobilisalo ljudstvo i ostala aktiva u organizaciji, neophodni su lideri u svim segmentima organizacije. Organizacije više ne mogu biti uspešne i efikasne ukoliko samo top menadžeri obavljaju posao. Kada je u pitanju globalizacija tržišta svi moraju biti uključeni u proces strategijskog upravljanja: linijski lideri, direktori i radnici.
Kada kompanija proširuje svoje međunarodno poslovanje, ona to čini da bi povećala svoj profit i prihode. Kao i kod drugih ulaganja postoje potencionalni rizici koji prate predviđeni povraćaj uloženih sredstava. Da bi se kompanijama pomoglo da procene rizike ulaska na inostrana tržišta, razvijeni su sistemi vrednovanja za ocenu političkih ekonomskih, finansijskih i kreditnih rizika.
Nastojanje da se globalizacija što pre sprovede poprimilo je svetske razmere, ali i niz problema upravo zbog otvorenosti koja je neophodna da bi ona funkcionisala kako treba. Problemi sa kojima se organizacije suočavaju su višestruki, na primer, problemi koji se javljaju usled prevelike otvorenosti koja se pripisuje globalizaciji. Daleko ozbiljniji problemi proizilaze iz ukorenjenih suštinskih i fundamentalnih kulturoloških razlika koje postoje izmađu zemalja – razlika koje obuhvataju tradiciju, istoriju, religijsko uverenje i duboko usađene vrednosti kada težnja ka ostvarivanju profita, efikasnosti i rastu preduzeća može naići na probleme. Problemi političke razlike, takođe, dovode do opasnosti da budu napadnuti od onih koji ih pogrešno razumeju ili zauzimaju suprotan stav.
Kada je u pitanju globalno tržište, strategijsko upravljanje je od izuzetnog značaja, jer se sastoji od analiza, odluka i aktivnosti koje neka organizacija preduzima da bi stvorila i zadržala konkurentske prednosti. U osnovi strategijskog menadžmenta nalazi se pitanje: kako i zašto su neke organizacije uspešnije od ostalih? Prema tome, izazov pred kojim se nalaze menadžeri jeste odabir onih strategija kojima se obezbeđuju prednosti koje se mogu dugoročno zadržati. Ključni atributi strategijskog menadžmenta treba da budu usmereni na ukupne ciljeve jedne organizacije, brojne stejkholdere, prepoznavanje bilansa (trade-off) između efektivnosti i efikasnosti i kratkoročne i dugoročne ciljeve organizacije, kao i procese koji se pri tom odvijaju. Sve to prate tehnološke promene i širenje novih tehnologija koje se dešavaju neverovatnom brzinom. Takav razvoj i razgranatost izrazito naglašavaju potrebu da firme budu inovativne ukoliko žele da ostanu konkurentne.
Strategije se ne nalaze u vakuumu niti bi tako trebalo da bude. One moraju da reaguju na spoljašnje poslovno okruženje. Firme moraju da poznaju poslovno okruženje. Jedan od instrumenata za analiziranje trendova je predviđanje. U izradi prognoza, skeniranje okruženja i monitoring okruženja veoma su važni da bi se detektovali ključni trendovi i događaji. Menadžeri moraju da prikupljaju i šire podatke o konkurentima. Takve informacije su izuzetno važne i vredne u procesu izrade prognoza i scenarija da bi se smanjile sadašnje i buduće opasnosti, ali i da bi se maksimalno iskoristile nove šanse.
Postoje dva oprečna pritiska sa kojima se menadžeri suočavaju kada se nadmeću na tržištima izvan njihovih državnih granica. Ove snage predstavljaju protivrečne zahteve pred firme koje teže da budu konkurentske. S jedne strane, konkurentski pritisci zahtevaju da firme čine sve što mogu kako bi snizile cene po komadu, tako da potrošači njihove ponude proizvoda ili usluga ne smatraju isuviše skupim. Ovo može da navede firme da uzmu u obzir smeštanje proizvodnih kapaciteta tamo gde je cena radne snage niža i da razviju proizvode koji su visokotipizirani za više država.
Pored reakcije na pritiske vezane za sniženje cena, menadžeri takođe moraju brzo da reaguju na lokalne pritiske zbog prilagođavanja svojih proizvoda zahtevima lokalnog tržišta na kome posluju. Ovo zahteva diferencijaciju njihovih ponuda i strategija od zemlje do zemlje prema ukusima i sklonostima kupaca i vršenja izmena usled razlika u distributivnim kanalima, različitog iskustva ljudskih resursa i različitih državnih propisa. Međutim, pošto strategije i taktike diferencijacije proizvoda i usluga prema lokalnim tržištima mogu da uključe i dodatne troškove, cene firme će imati tendenciju porasta.
Rezultat delovanja dva oprečna pritiska jesu četiri različite osnovne strategije koje kompanije mogu da koriste da bi se nadmetale na globalnom tržištu: međunarodna, globalna, multidomaća i transnacionalna. Koju će strategiju firma da izabere zavisi od stepena pritiska sa kojim se ona suočava u pogledu sniženja cena i važnosti prilagođavanja lokalnim tržištima. U praksi se pokazalo da firme nastoje da imaju neke elemente iz sve četiri strategije.
Da bi ostale konkurentne, već razrađene i razvijene firme moraju neprestano da traže nove šanse za rast i nove metode za strategijsko unapređenja svog učinka. Promene u potrebama potrošača, nove tehnologije i pomeranja do kojih dolazi na konkurentskoj sceni zahtevaju od kompanija da neprestano sprovode inovacije i da iniciraju korporativne poduhvate s ciljem uspešnog konkurentskog nadmetanja. Da bi to postigle moraju da šire ponudu svojih prozvoda, izlaze na nova tržišta i zadobijaju nove potrošače. Ponekad se profitabilnost može povećati tako što će se svi procesi uvesti u jedan zajednički tok i što će se efikasnije raditi. Takve aktivnoisti neizbežno podrazumevaju promenu. Da bi kompanija ostala održiva mora da bude u stanju da izvrši neophodne promene.
Koje opcije imaju organizacije koje žele da se menjaju i uvećavaju?
Put ekspanzije i poboljšanja svog poslovanja organizacije vodi do strategijske obnove (inovativnost) i traženja šanse za nove poduhvate (korporativno preduzetništvo). Inovacije pomažu nekoj organizaciji da ostane nova i da se iznova osmisli u skladu sa promenama uslova u poslovnom okruženju. U sklopu implementacije strategije, inovacija je važno pitanje. Revolucionarne inovacije, kao i koncepcija novih proizvoda, razvoj tehnologije i promene u zahtevima stvaraju šanse za korporativne poduhvate i uspešno poslovanje kompanije.